عنوان : آخرین جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان هندیجان در سال 97 برگزار شد
کد خبر : ۷۵۹۰۰
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۱۲/۰۷ 
ساعت : ۱۱:۲۲:۸

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

        به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان هندیجان، دوشنبه 6 اسفند ماه سال جاری، آخرین جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی سال 97 در سالن جلسات فرمانداری به ریاست بهنام خزعلی معاون فرماندار شهرستان و دبیری دکتر احسان صفائی مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان هندیجان و حضور حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالحمید حسینی امام جمعه شهرستان، مهندس پرویز جوانمردی رئیس مرکز بهداشت شهرستان، خانم ندا توکلی سرپرست بیمارستان شهداء و روسای ادارات شهرستان هندیجان به عنوان اعضاء این شورا در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد.

   در این جلسه مسائل مهم بهداشتی شهرستان ازجمله؛1-بررسی وضعیت بهداشتی مدارس و محلهای اسکان مسافرین نوروزی و پایانه مسافربری هجرت 2- رفع مشکل آبهای راکد شهر هندیجان 3-برگزاری کمیته SIP (کارگروه ایدز) 4-بررسی مصوبات پیشین شامل تکمیل تاسیسات آبرسانی چند روستا تا پایان سال، نظارت برعرضه مواد غذایی کیوسکهای مستقر در ورودیهای شهر، ساماندهی سگهای ولگرد، رفع مشکل جایگاه دفن زباله و تعیین روز پاکسازی عمومی شهر مورد بررسی قرار گرفت.

    معاون فرماندار هندیجان ضمن تشکر از حضور به موقع اعضاء شورای سلامت و اهمیت و حساسیت که بدرستی نسبت به این جلسه ایجاد شده است اظهار داشت: در ایام نوروز و پایان سال قرار داریم و تمامی مصوبات جلسات و کمیته های برگزار شده از جمله جلسه شورای سلامت لازم الاجرا میباشند و مهمتر اینکه گزارشات اقدامات و برنامه ها، به فرمانداری داده شود که در جلسه ستاد استان ارائه شوند.

    خزعلی در مورد پاکسازی عمومی شهر عنوان کرد: از طرف استانداری محترم روزهای 6، 9 و 26 اسفند ماه تعیین شده که تمامی ادارات و ارگانها با تمامی امکانات درحد توان خود حضور داشته باشند که در کنار شهرداری محترم، بتوان بخشی از عقب ماندگیها در زمینه وجود زباله و نخاله در سطح شهر جبران شود.  

    دکتر صفائی در این جلسه بیان داشت: بازرسیهای تشدید یافته بهداشتی در سطح شهرستان از تمامی اصناف و اماکن عمومی در دو مرحله در حال اجرا میباشد. در مرحله اول که تا پایان بهمن ادامه داشت بیش از 400 کیلوگرم مواد غذایی فاسد و غیر قابل مصرف جمع آوری و امحا گردید و مرحله دوم نیز از 15 اسفند به مدت یک ماه به صورت ویژه این بازرسیها و نظارت ها ادامه خواهد داشت.

    وی درمورد آبهای راکد در سطح شهر اظهار داشت: در چند نقطه از شهر هندیجان و در کنار منازل مسکونی آبهای راکدی ایجاد شده که محلی برای تجمع انواع حشرات و جانواران شده است. این مکانها علاوه بر منظره ناخوشایند و بوی تعفن، موجب بروز بیماری های مختلف ازجمله بیماریهای اسهالی و منتقله از راه آب و غذا و بیماریهای منتقله از راه حشرات میشوند و تهدیدی برای سلامتی شهروندان میباشند که هرچه سریعتر باید نسبت به خشکاندن یا هدایت این آبها اقدام جدی صورت گیرد.

    سرپرست شبکه بهداشت و درمان هندیجان در بخش دیگری از صحبتهای خود به لزوم برگزاری کمیته ایدز با حضور تمامی ادارات شهرستان اشاره کرد و گفت: کارگروه بیماری ایدز، کمیته بسیار مهمی است که در سطح استان تاکیدات فراوانی به برگزاری و پیگیری برنامه های اعلام شده وجود دارد. از طرف دیگر وضعیت این بیماری در منطقه میباشد که شرایط فرهنگی و بومی بودن شهرستان، بیماریابی و کنترل را سخت و مشکل کرده است، درنتیجه آموزش و اطلاع رسانی مهمترین اقدامی است که در شرایط کنونی میتواند در جهت کنترل این بیماری راهگشا باشد. در مسیر آموزش و سپس بیماریابی، همکاری و شرکت در کارگروه برای  تمامی ادارت و ارگانهای سطح شهرستان ضروری میباشد.

    گفتنی است علاوه بر مسائل تعیین شده جهت بررسی و تعیین تکلیف، مسائل مختلفی ازجمله پاکسازی و آهک پاشی جوی و جداول سطح شهر، رفع شکستگیهای لوله های آب، نظافت و تکمیل سرویسهای بهداشتی سطح شهر، نظافت مستمر وضعیت بازارچه ماهی و میگو نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت و راهکاری مربوطه جهت اجرا در جلسه مصوب شدند.

 بازگشت           چاپ چاپ         
 

شبکه بهداشت و درمان شهرستان هندیجان

V5.1.0.0